Рубриката ни “Гледна точка: Светът в извънредно време” продължава с интервю от Румъния. Поредицата събира на едно място мненията на експерти в разнообразни професионални сфери, граждани на различни държави, и има за цел да отговори накратко на някои въпроси – дали в условията на глобален свят притесненията и очакванията на гражданите са сходни; какви са мерките, които властите в съответните държави възприемат за справяне с пандемията и последствията за икономиките след нея; наблюдава ли се нарастване на доброволческите инициативи.
Ана Клаудия Леу (A.Л.) е програмен мениджър в румънската неправителствена организация „Еврорегионален център за демокрация“ – Тимишоара. Тя има дългогодишен опит в прилагането на проекти за укрепване на демократичното управление в своята страна. През 2020 г. Ана стажува и към Европейската комисия в Брюксел, но поддържа и ежедневен контакт със своите роднини, колеги и приятели в Румъния. Представяме ви нейния поглед върху положението, породено от COVID 19 в северната ни съседка – Румъния.
A.Л.: Най-общо, мерките в Румъния, наложени по време на извънредното положение и прилагани и чрез участието на армията, са:
При тези обстоятелства работата ни (както и на много други хора) е дистанционна и се свежда предимно до разработване на проектни идеи. Сериозно засегнати от кризата са текущите проекти, свързани с организирането на събития (семинари, конференции, международни пътувания, свързани с Еразъм + и др.), а те са важни дейности за организацията, в която работя. Някои от тези събития са отложени, а други са заменени с онлайн срещи, като това е съобразено с изискванията на нашите партньорски организации. Но едно нещо е сигурно – видео конференциите няма да бъдат опция, докато не се разреши отново работата на фризьорските салони (смее се). Както една колежка шеговито отбеляза – няма да е приемливо да пресъздаваме клипове от порядъка на “Бохемска рапсодия”!
Ако все пак можем да отбележим нещо позитивно в настоящата ситуация, то е, че услуги, които публичните институции, а и частни компании, до този момент упорито отказваха да предоставят в интернет, вече е възможно да се осъществяват дистанционно. Тук мога да посоча например плащането на данъци, телемедицината, дистанционното обучение на студенти и ученици, а също и работата от вкъщи. Много време се спестява, когато не ти се налага да се редиш с часове на опашка за нещо, което реално може да се свърши за няколко минути онлайн. Бих казала, че това е страничен положителен ефект от пандемията.
A.Л.: Много неправителствени организации, които познавам и с които работя, имат проекти, в чиято основа е организирането на различни събития (например като част от програмата Европейска столица на културата 2020). Дори рестрикциите да бъдат разхлабени, ситуацията по отношение на публичните събирания не може да се върне към това, което приемахме за нормално преди кризата. Най-вероятно тези събития ще трябва да бъдат планирани наново, а и възможностите да бъдат преформатирани в онлайн вариант не са за подценяване. Смятам, че много от тях, а следователно и цели проекти, ще бъдат прекратени.
Има неправителствени организации, предоставящи социални услуги на уязвими групи, като последните в момента са поставени и в допълнително повишен риск. Работата за тези НПО нарасна значително и очаквам това да продължи и след кризата.
Много граждански организации разчитат на набирането на средства и специфично фондонабиране чрез дарители за своите каузи.В настоящата ситуация обаче те нямат възможност да провеждат своите кампании (такива например са инициативите на “Спаси децата” (Save the Children), провеждани на улицата). В допълнение, средствата, набирани с дарения през този период, се насочват основно към системата на здравеопазването.
Има и организации, които предоставят услуги за гражданите в неравностойно положение, в замяна на символични такси, които обаче съставляват важно приходно перо. Тези дейности бяха сериозно засегнати, така че финансовите проблеми на подобни НПО в момента със сигурност са значими. Организациите с фокус върху социалното предприемачество също ще бъдат повлияни значително с оглед на очакваната икономическа криза и примерите в тази посока могат да продължат.
Прави впечатление, че се откриха някои фондове за извънредни ситуации, които предоставят средства за справяне с кризата, и до които неправителствените организации изпращат идейни предложения. Смятам обаче, че неправителственият сектор ще бъде сериозно засегнат, а на организациите ще се наложи да бъдат креативни и да променят донякъде фокуса си, за да намерят алтернативи за осъществяване на своята дейност. По този начин те ще могат да отговорят на новите предизвикателства и да кандидатстват за средства, предназначени за справяне с безпрецедентната ситуация. И да, за съжаление много организации (особено по-малките) ще прекратят дейността си заради недостига на средства, който пандемията създава, а в някои случаи задълбочава.
A.Л.: Основните мерки, които са ми известни са насочени към подпомагане на работодателите да се справят с настоящата ситуация. По-долу посочвам някои от тях:
Компаниите, които могат да се възползват, са две основни групи. Първата включва бизнеси, директно повлияни от рестриктивните мерки – например хотели, ресторанти, кафенета, културни институции, които са прекратили своята дейност. Втората обхваща индиректно засегнати компании при условие, че те предоставят писмено заявление, доказващо че приходите им са намалели с поне 25%.
A.Л.: Според мен властите в страната се справиха доста добре по отношение на комуникирането на мерките, които налагат по време на кризата. Паниката сред обществото е обяснима и нормална реакция, вследствие на включването на военните при прилагането на рестриктивните мерки в страната.
A.Л.: Мисля, че повечето мерки се възприемат ясно, но някои предизвикват объркване. Като пример мога да дам забраната за излизане на хора над 65 годишна възраст, на които е разрешено да напускат домовете си само между 11ч. и 13ч. Въпреки че целите на тази мярка бяха добри, резултатът е тъкмо обратен. Тя доведе до струпване на възрастни хора, които опитват да си купят храна или лекарства. Скоро имаше случай, при който един пазар в Букурещ беше толкова претъпкан между 11ч. и 13ч., че социалната дистанция беше напълно забравена концепция. Освен това, чисто технически погледнато, ако човек се реди пред магазин (повечето хранителни магазини са въвели изискване клиентите да чакат на опашка отвън) между 11ч. и 13 ч., е много възможно да не успее да си напазарува до 13 ч. И накрая, но не на последно място, не можете да си представите стреса, който изпитват тези хора, опитвайки се да спазват зададения график, и усилията, които полагат, за да не забравят нещо важно, което трябва да купят.
A.Л.: Всичко зависи от телевизионния канал, който гледаш. Има такива, които ясно представят предприетите мерки и логиката зад тях и канят квалифицирани експерти да споделят своето мнение по темата. Но освен тях има и канали, които излъчват послания с огромни шрифтове и подход от типа “носят се слухове”. Ако човек избере да гледа тях, това може да го доведе до състояние “безсъници в Сиатъл” за следващите 25 години – и то не по романтични причини.
Поне аз не съм установила да се полагат специални, концентрирани усилия, за да бъде “успокоено” обществото или да се разпространяват крайно оптимистични послания. Спокойствието е оставено като лична отговорност на зрителите – т.е. те могат да изключат телевизора или да смеят канала с някой специализиран такъв – за готварство, спорт и др.
Бих искала да отбележа, че говоря за телевизията, защото тя е основният медиен източник в Румъния.
A.Л.: Ще изброя някои от нещата, които ми идват наум:
A.Л.: Съществува една много полезна Facebook страница, наречена „Доброто Бюро“ („Good Bureau“). На нея е публикувана информация за всички инициативи, предприети от неправителствени организации в отговор на настоящата кризисна ситуация. Някои от инициативите, за които съм запозната и бих искала да спомена, са:
Също така мисля, че тук трябва да спомена позицията, която изрази “Фондацията за развитие на гражданското общество”. Тази позиция беше изработена след национално допитване сред неправителствените организации в Румъния и подкрепена от редица от тях. Документът изисква предприемането на редица мерки, които да подкрепят гражданския сектор в настоящата ситуация, и беше изпратен до президента и до министър председателя на страната.
Справка на екипа на Отворен парламент показва статистиката на заболелите от коронавирус в Румъния към 01.05.2020 г.
*Сумата се равнява на приблизително 2 млрд. лв.
**Сумата се равнява на приблизително 3.7 млрд. лв.