На 27-и октомври 2019 г. и 3-ти ноември 2019 г. бяха проведени двата тура на местните избори. Още след първия тур, на който бяха избрани общинските съветници, и с публикуване на данни от първите сканирани протоколи на секционните избирателни комисии (СИК), започнаха политическите заявки за касиране на резултатите по места заради липсващи преференции, неотчетени коректно гласове и др.
В публичното пространство се заговори и за огромния брой недействителни гласове.
Според Изборния кодекс (чл.437, ал.3) гласът е недействителен, когато: бюлетината не е по установения образец; на гърба на бюлетината няма два броя печати на СИК; в бюлетината има вписани букви, цифри и др. знаци; вотът е отбелязан със знак различен от ✕ или ✓ или с цвят различен от син; липсва отбелязан вот – бюлетината е празна; в бюлетината има отбелязано повече от едно квадратче за политически субект (партия/коалиция/независим или “Не подкрепям никого”); в бюлетината е отбелязана само преференция.
Когато на бюлетина, отговаряща на изискванията за действителност, не е откъснат поредният номер, гласът се брои за недействителен, ако този номер не съвпада с никой от номерата в кочаните, от които са откъсвани бюлетини в съответната секция.
Екипът ни обработи официалните данни, публикувани от Централната избирателна комисия (ЦИК). Анализирахме информацията в частта гласували според подписите, положени в избирателните списъци, действителни гласове за общински съветници и недействителни гласове.
Общият брой на недействителните гласове за общински съветници е 466 077 или 15.09 % от подадените от избирателите гласове (за справка – на предишните местни избори недействителните гласове са били 463 695 или 14.09 %). Прави впечатление, че за последните десет години такива високи проценти недействителност има само при гласуването за общински съветници на местните избори през 2015 г. и 2019 г. :
Процентът на недействителност при гласовете подадени в изборите за кмет на община, на кметство и на район тази година е значително по-нисък. Средните стойности за страната варират между 4% и 4.3% на първи тур и между 1.7% и 2.2% на втори тур.
В картата по-долу може да се запознаете с разпределението на недействителните гласове за общински съветници по общини. В зелен цвят е представена община Симитли, която единствена се вписва в добрите международни стандарти с 3.7% недействителни гласове за общински съветници. Всички останали 264 общини в България надхвърлят този праг.
Картата е интерактивна – с мишка посочвате общината, за която искате да видите подробности и в отделно поле може да се запознаете със следните данни: брой и дял на недействителните гласове за общински съветници, брой подадени действителни гласове за общински съветници и брой гласове “Не подкрепям никого” за общински съветници. При селектиране на съответната община в допълнителна графика е представена и информация за населените места в нея – брой на действителните и на недействителните гласове за общински съветници, дял на недействителните гласове за общински съветници и брой на гласовете “Не подкрепям никого” за общински съветници.
Тук е моментът да отбележим, че в цели 208 общини – или в 4/5 от общините в България, процентът недействителни гласове за общински съветници е над средния за страната. Най-висок е делът на недействителните гласове в община Димово – 31.13%, следвана от Борован – 30.42% и Брезово – 28.95%. Десетте общини с най-висок процент недействителни гласове за общински съветници са представени по-долу:
Според нашия екип има две основни групи хипотези за причините, довели до този висок дял недействителни гласове. Те са базирани на наблюденията ни по време на кампанията и в изборния ден, анализът на изборните резултати и дългогодишния опит на организацията.
Тук е възможно да става въпрос за незаинтересованост на избирателите, които не са се запознали предварително с вида на бюлетината и начина за гласуване и това да е довело до грешки при попълването на бюлетините и впоследствие недействителност на гласа. Друг фактор може да е недостатъчно ефективната информационна кампания на ЦИК, която не е достигнала до широк кръг избиратели (съдейки по недействителните гласове). В допълнение трябва да отбележим, че в голяма степен липсва ангажираност от страна на политическите партии и участниците в изборите, които на практика не провеждат никакви информационни кампании за избирателите, а наблягат само и единствено на политическата агитация.
Наши наблюдения на обученията на секционни избирателни комисии в София показаха редица пропуски и проблеми от организационен и съдържателен характер. Част от тях включваха слаба посещаемост и основно финансова мотивация на членовете на СИК, липса на материали, разнопосочни указания, недостатъчен акцент върху някои нововъведения в методическите указания. Също така по време на двата тура на местните избори бяхме свидетели на неспазване на процедурите от страна на СИК, особено в края на изборния ден и по-конкретно броенето на гласовете. Причини за това бяха незнание, но често и нарочно пренебрегване на разписаните правила. Налице бяха и проблеми с осигуряването на необходимите книжа и материали, както и недобра комуникация между различните нива на изборната администрация. Всичко това са сериозни предпоставки за грешки и некоректно отразяване на гласовете на избирателите.
Задължително следва да се направи анализ на причините за високия процент недействителни гласове за общински съветници. Той е необходим за получаване на пълната картина и цялостно заключение, на база на което да се предприемат стъпки за отстраняване на проблемите, а не да се правят частични и често необосновани законодателни промени. Воля за такъв анализ досега не е изразявана от страна на изборната администрация и политическите партии, въпреки предложения на нашата организация и Обществения съвет към ЦИК.
Стъпка за повишаване качеството на работата на изборната администрация е свързана с промяна в модела на обучение на Общинските избирателни комисии (ОИК) и СИК. За постигането на това е необходимо от една страна подобряване на организацията и структурата на обученията, които се провеждат от ЦИК и впоследствие от ОИК. От друга страна е необходима по-голяма ангажираност на политическите партии, чиито представители са членовете на изборната администрация.
Чрез промени в изборните книжа – опростяване на протоколите и на избирателните списъци, ще се улесни и работата на секционните комисии. Става въпрос за предварително попълване на по-голяма част от данните в тези книжа (например брой избиратели в съответната секция, ЕГН и номер на документ за самоличност на избирателя и др.), което да намали дейностите на членовете на СИК в изборния ден. Така ще се ограничат и възможностите за грешки.
Не на последно място, необходимо е да се положат допълнителни усилия от страна на ЦИК и участниците в изборите за по-добрата информираност на избирателите относно техните права и задължения.