В седмицата, в която гражданите на Европейския съюз (ЕС) ще изберат новите членове на Европейския парламент (ЕП), екипът на Отворен парламент разговаря с български експерти, които работят в европейските институции. С тях обсъждаме как решенията на Съюза влияят върху живота на българите; как се създават правилата на европейско ниво; какви са задълженията на служителите в европейските институции и защо изборите за Европейски парламент са важни. Инициатива се реализира със съдействието на Информационното бюро на Европейския парламент в България.
В днешното интервю разговаряме със Светлозара Кабакчиева, която е част от екипа на програмата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“ към генерална дирекция „Европейска гражданска защита и европейски операции за хуманитарна помощ“.
Завършила съм Френската езикова гимназия „Ромен Ролан“ в Стара Загора, а висшето си образование – в Юридическия факултет на Софийски Университет „Св. Климент Охридски“. Започнах професионалния си път в Агенцията за приватизация през 1991 г., работила съм малко повече от година в Народното събрание като съветник към Комисията по европейски въпроси и почти 15 години в Министерство на външните работи. Била съм директор на Дирекция „Правна“, работила съм в Дирекция „Консулски отношения“ по правните аспекти на подготовката за присъединяването на България към Шенгенското пространство и имам два мандата като юридически съветник в Постоянното представителство на Република България в Брюксел. Започнах работа в Европейската комисия (ЕК) преди 5 години като част от екипа на Кристалина Георгиева в мандата ѝ като комисар по въпросите на международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи. От 2015 г. работя в Генерална дирекция „Европейска гражданска защита и европейски операции за хуманитарна помощ“ и съм част от екипа, който осъществява програмата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“.
Изброих тези детайли от професионалната ми биография не само за целите на представянето, а и за да илюстрирам мотивацията си за работата, която върша. Вярвам, че всеки един етап от моето образование (и училищно, и университетско) и служебните ми ангажименти са ме подготвяли, помагали да намеря съмишленици и давали възможност да допринасям за каузата, която винаги е била важна за мен – Европейският съюз, цивилизационният избор на страната ми да бъде част от него и важността на този съюз за европейските граждани.
Както вече отбелязах, работя в Генерална дирекция „Европейска гражданска защита и европейски операции за хуманитарна помощ“ (DG ECHO) на Европейската комисия. Мисията на тази структура е да осигурява бързото и ефективното предоставяне на помощта на ЕС. Тя е насочена към спасяване на човешки животи, към предотвратяване и облекчаване на човешкото страдание, опазване на неприкосновеността и достойнството на хората, засегнати от природни бедствия и причинени от човека кризи. Съюзът и неговите държави членки са най-големият донор на хуманитарна помощ в световен мащаб. Генералната дирекция е и дом на ERCC – Координационен център за реагиране при спешни ситуации. Той осъществява мониторинг на бедствията в световен мащаб в денонощен режим и координира помощта, предоставена от държавите, които участват в Механизма за гражданска защита на Съюза. Участващите държави, в това число и България, обединяват ресурсите си в помощ на държави, засегнати от бедствия по целия свят. Когато бъде задействан, механизмът координира тази помощ на територията на Европейския съюз и извън него. Многобройни са примерите за активиране на Механизма от Европейската комисия в помощ на отделни държави за справяне с природни бедствия като пожари, земетресения, наводнения.
Моята конкретна работа в генералната дирекция е свързана с инициативата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“. Това е една сравнително млада програма, която започна своето развитие през 2014 г. Тази инициатива предоставя финансиране за участието на европейски граждани като доброволци в хуманитарни проекти в държави извън ЕС. Подборът и наемането са възложени на изпращащи европейски хуманитарни организации в сътрудничество с приемащи организации в трети страни и зависят от техните конкретните потребности. Целта е двояка: от една страна – укрепване капацитета на ЕС за предоставяне на хуманитарна помощ и капацитета на уязвими и засегнати от природни бедствия общности в трети страни, а от друга страна – възможност за европейските граждани за активно участие и проява на солидарност с хората в нужда.
В основата на програмата са множество стандарти и процедури по отношение на доброволците на ЕС за хуманитарна помощ, строги критерии за тяхната сигурност и безопасност. Въведен е механизъм за сертифициране на организациите, които изпращат и приемат доброволци. Моята работа е свързана с прилагането, контрола и доразвиването на тези стандарти. Ангажирана съм и в подготовката на годишната програма за финансирането на инициативата и годишното отчитане на резултатите от нейното изпълнение. Заедно с моите колеги работя за повишаване на информираността относно програмата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“, включително чрез редовната организация на събития, които разясняват възможностите за участие, дават възможност за срещи с доброволци и организации и използването на споделения от тях опит за подобряване и опростяване на процедурите.
Инициативата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“ е реално изражение на емпатията и съпричастието, привеждане в действие на основна човешка ценност и ценност на ЕС – солидарността. Тя предоставя възможност за много хора – навършили 18 години, без ограничения във възрастта – да се включат в конкретни проекти и да са полезни с образованието и професионалния си опит. Проявата на солидарност отваря възможности и за нова реализация, за разширяване на светогледа, за развиване на нови умения. Много от доброволците, завърнали се от мисия, споделят, че този опит е променил изцяло възприятията им за света, направил ги е по-толерантни към другите и по-взискателни към себе си.
Търсените от организациите профили са разнообразни, например хуманитарни работници, финансисти, специалисти в комуникациите. Предвидена е и задължителна подготовка преди заминаване – обучителна програма, финансирана от Европейската комисия, която включва принципите за предоставяне на хуманитарна помощ, управления на проекти, мерки за сигурност и безопасност, комуникационни умения и др. Инициативата „Доброволци на ЕС за хуманитарна помощ“ става все по-популярна сред хуманитарните организации и европейските граждани. Вече близо 400 души доброволци са участвали в хуманитарни проекти в Азия, Африка, Латинска Америка и тече подборът и подготовката на още толкова, които ще заминат до края на 2019 г. Сред тях има и българи, макар и техният брой все още да не е толкова голям. Възможности има и за български хуманитарни организации, които могат да заявят желание за участие в инициативата. Използваме всяка възможност за разпространението на информация за тази програма и за интересните възможности, които тя предоставя.
Всички избори са важни, защото в тях е вплетен принципът на представителната демокрация – правото да избираш и да бъдеш избиран. Европейският парламент е институцията, която пряко представлява европейските граждани и изборите за него са нашата възможност да заявим какво бъдеще искаме за дома си – Европейския съюз. Гласуването има пряко влияние върху начина, по който Европейският парламент ще влияе върху живота ни. Това е институция, която участва във вземането на много важни решения, които се материализират в бита ни. Гласувайки, ние заявяваме кой искаме да взема тези решения и какво значение има това за света, в който искаме да живеем. Негласуването е една пропусната възможност да заявим това. Когато не гласуваме, тези решения се вземат от някой друг, който е бил по-активен и е дал гласа си за своята представа за това как да се управлява домът ни.
Европейският съюз действа там, където резултатът не може да бъде постигнат, ако държавите членки биха действали сами. В този смисъл всяка европейска тема е важна и е важна дискусията по нея. Като юрист считам институционалната осведоменост за изключително важна – познаването на процеса на вземане на решения, ролята на институциите в този процес, разясняването на решенията и какво е значението им за европейските граждани. Това е свързано и с предишния въпрос – когато знаеш защо Европейският парламент може много, знаеш и защо е важно да гласуваш за него. Информираният човек има привилегията на критично мислене, а това е много важно във време, когато едно от големите предизвикателства са фалшивите новини.
Това интервю представя само възгледите на интервюирания и не може да се разглежда като официална позиция на Европейската комисия.