До изборите за членове на Европейския парламент (ЕП) от Република България остава малко повече от месец. Предизборната кампания ще стартира на 26-и април. Традиционно медийното отразяване представлява най-голямото перо от партийните разходи по време на предизборните кампании – само за пример, през 2017 г. по време на кампанията за предсрочни парламентарни избори средствата за медии възлизаха на 5 592 037 лв. (или 55 % от всички разходи).
Според изборното законодателство печатните и онлайн медии трябва да обявяват на интернет страниците си условията и цените за отразяване на предизборната кампания. На 15 април изтече крайният срок, в който това трябваше да се случи с оглед предстоящите избори за членове на ЕП от Република България. Тези тарифи следва да бъдат изпратени и до Централната избирателна комисия (ЦИК) и Сметната палата. Медиите с регионален и местен обхват трябва да уведомят съответните регионални звена на изборната администрация.
Изборният кодекс постановява следното изискване за тарифите на медиите: “…не могат да надвишават средните пазарни цени за търговска реклама през последните 6 месеца преди началото на предизборната кампания.” (ИК, чл. 187, ал.3). Цените и условията за отразяване, които предоставят доставчиците на медийно съдържание, са едни и същи за всички партии, коалиции и инициативни комитети и регистрирани кандидати.
Не по-късно от 40 дни преди изборния ден Министерски съвет (МС) приема тарифите на Българската национална телевизия и Българското национално радио, след което те също се изпращат на Сметната палата и на ЦИК. Цените за отразяване на кампанията от двете обществени медии са приети с постановление на МС от 05.04.2019 г.
Дали медиите спазват изискванията на изборното законодателство и публикували ли са в срок тарифите си за отразяване на кампанията за евроизборите, ще представим в настоящата статия.
Екипът на Институт за развитие на публичната среда провери официалните страници на 44 национални и регионални медии – 11 телевизии, 3 радиостанции, 16 вестника и 14 информационни сайтове и агенции.
Това са:
Ден след изтичането на крайния срок за публикуване на тарифите, спазили текстовете на Изборния кодекс и публикували конкретни тарифи за медийно отразяване на политическите субекти в предстоящата предизборна кампания, са 24 медии – БНТ, bTV, NOVA, Канал 3, Bulgaria On AIR, Скат, ТВ Евроком, БНР, Дарик радио, Радио Фокус, в. Труд, в. 24 часа, в. Сега, в. Старозагорски новини, Вестник „НИЕ“, в. Арда NEWS, Bgnes.com, Focus-news.bg, Offnews.bg, Novini.bg, Topnovini.bg, Клуб Z, Фрог Нюз и Mediapool.bg.
Общо 12 от мониторираните медии не са публикували никаква информация във връзка с тарифите за реклама за предстоящите евроизбори. Част от тях не са обновили тарифите си от парламентарните избори през 2017 г., при други секцията “Реклама” не е активна.
Медиите, които не са изпълнили изискванията на Изборния кодекс ден след изтичането на посочения срок, са – ТВ Европа, Алфа ТВ, ТВ+, БСТВ, в. Стандарт, в. Дума, в. Монитор, в. Телеграф, в. Черноморски фар, в. Черно море, Vesti.bg, Dir.bg. От тях за Алфа ТВ и вестниците Дума, Черноморски фар и Черно море традиционно не публикуват офертите си за отразяване на предизборните кампании.
Продължава практиката на част от медиите да посочват общи тарифи за политическа реклама, с което считат, че са изпълнили изискванията на изборното законодателство и по отношение на отразяването на предизборните кампании.
За медиите съществува и задължение да предоставят информация за всеки договор на интернет страниците си в тридневен срок от подписването му. Това изискване на Изборния кодекс важи и за безвъзмездните договори, както и за договорите, сключени чрез посредник. Договорите се премахват не по-рано от обявяване на резултатите от изборите.
След старта на предизборната кампания, екипът ни ще следи за спазването на тези задължения и направените медийни разходи от политическите субекти в поредица от публикации.