Парламентът прие окончателно на второ четене законопроекта за личната помощ

Народните представители от Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове изслушаха министъра на правосъдието Цецка Цачева относно Доклада на Европейската комисия за напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка
30.11.2018
Цветан Цветанов и парламентарна делегация участваха в 12-я Парламентарен форум по разузнаване и сигурност в САЩ
07.12.2018

Парламентът прие окончателно на второ четене законопроекта за личната помощ

Парламентът прие на второ четене законопроекта за личната помощ. Той влиза в сила от 1 януари 2019 г.

Лична помощ по новия закон ще се отпуска от 1 септември догодина. До тогава лицата, които ползват социалните услуги от общините „Личен асистент“, „Социален асистент“ и „Домашен помощник“, ще продължат да ги получават по досегашния ред.

Личната помощ ще се предоставя въз основа на изготвена индивидуална оценка на потребностите по реда на новия Закон за хората с увреждания. Броят на часовете за лична помощ ще се определя въз основа на четири степени на затруднение на хората с увреждания.

От месечната помощ от 930 лева за дете с 90 процента увреждания ще се приспадат до 380 лева за асистент, като конкретният размер ще съответства на определения брой часове в индивидуалната оценка на потребностите. Когато ползвател на лична помощ получава добавка за чужда помощ, той ще дава съгласие добавката да се превежда на Агенцията за социално подпомагане след сключването на трудовия договор и определянето му на асистент. Ползвателят на лична помощ ще продължава да ползва месечна помощ или добавка за чужда помощ, ако доставчикът на лична помощ не може да сключи договор с асистент.

Според закона доставчик на личната помощ е общината по настоящия адрес на ползвателя. Спор в пленарна зала предизвика възможността кметът на общината да преотстъпва тази дейност на фирми.

От 1 април 2019 г. документите за изготвянето на индивидуалните оценки на потребностите от лична помощ ще се подават в специализираните отдели в дирекциите „Социално подпомагане“ към Агенцията за социално подпомагане по настоящ адрес на човека с увреждане.

От 1 януари 2021 г. политиката за предоставянето на лична помощ на хората с увреждания ще се осъществява от Държавната агенция за хората с увреждания.

Source: Новини на Народно събрание