Парламентът прие нов закон за киберсигурността на първо четене

Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева присъства на молебена за чадородие в Троянския манастир
23.06.2018
България и Чехия имат общи възгледи, че Европа трябва да се развива на една скорост, заявиха председателите на парламентите на двете страни Цвета Караянчева и Радек Вондрачек след срещата си в Народното събрание
28.06.2018

Парламентът прие нов закон за киберсигурността на първо четене

Парламентът прие на първо четене Законопроект за киберсигурност, внесен от Министерския съвет.

В доклада на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред се посочва, че законопроектът е изготвен в изпълнение на ангажиментите на България като държава-членка на Европейския съюз да въведе в националното си законодателство разпоредби на директива относно мерки за високо общо ниво на сигурност на мрежите и информационните системи в съюза.

Материята за киберсигурността е регламентирана в редица закони, но не е систематизирана и не отговаря в пълна степен на новите предизвикателства, посочва вносителят. Според него с приемането на закона ще се установи цялостна система на координация между институции в ресора, както и правила за докладване на инциденти в киберсигурността, засягащи административните органи, операторите на съществени услуги и доставчиците на цифрови услуги, в отношенията на национално, европейско и международно ниво, посочват вносителите.

Законопроектът регламентира създаване на условия за изграждане на система за превенция и борба с кибератаките. Заложени са мерки срещу инциденти, които причиняват големи икономически вреди и подкопават доверието на потребителите. Въвеждат се изисквания за сигурност, на които операторите на съществени услуги и доставчици на цифрови услуги трябва да отговарят.

По силата на закона ще се създаде Национално единно звено за контакт. Регламентира се управлението и организацията на Националната система за киберсигурност, националния координатор по киберсигурност, секторни екипи за реакция при инциденти в киберсигурността, както и национален екип за реакция при инциденти в киберсигурността.

Със законопроекта не се предвиждат нови регулаторни режими, не се създава лицензионен, регистрационен, разрешителен или удостоверителен режим, който да бъде в тежест на гражданите и бизнеса.

Source: Новини на Народно събрание