„Едно от големите предизвикателства днес е да се обясни и разбере същината на проблема – защо и как ставаме толкова уязвими в дигиталната ера. Познанията на политическо равнище са все още ограничени, за много законодатели киберпространството е просто нещо невидимо, мистично, плашещо, което ни обгръща. Трудно е да регулираш нещо, което не разбираш.“ Това каза народният представител Кристиан Вигенин на конференцията на Парламентарната асамблея на ОССЕ в Лисабон на тема „Дигиталната устойчивост на демократичната държава“. В качеството му на докладчик в Комитета по сигурност и политически въпроси на Асамблеята, той беше говорител в панела „Суверенитет и дигитална сигурност“.
„Киберпространството не може да съществува без физическия свят, но все повече, особено в някои сфери, физическата инфраструктура става подчинена на дигиталното измерение. Това „четвърто измерение“ на нашия свят се превръща в кръвоносната система на икономиката, сигурността, изобщо на нашето ежедневие. Ако заразиш кръвоносната система, последиците могат да бъдат унищожителни. Затова, за да запазим нашата независимост и суверенитет, за да защитим достиженията на демокрацията и на технологичния прогрес, ние трябва да се научим да избягваме заплахите, да им се противопоставяме, да се защитаваме и да можем да се лекуваме бързо след атаки от подобен характер.“, обясни Вигенин. Той обърна внимание на факта, че в киберпространството е трудно да се дефинират и поставят граници, затова съвместната работа по регулирането му е много важна. Макар и с големи трудности, Европейският съюз прави крачка напред с идеята за създаване на агенция по киберсигурност , засилено взаимодействие между страните-членки и създаване на общи стандарти и единно сертифициране. „Тук ОССЕ като специализирана организация в сферата на сигурността има важна роля, защото обхваща 57 държави и съвместната работа би имала голяма добавена стойност. Един от ключовите проблеми е липсата на обвързващи международноправни норми в тази област и аз ще включа подобна препоръка в подготвяната от мен резолюция за Годишната сесия на Парламентарната асамблея.“, допълни зам.-ръководителят на българската делегация в ПА на ОССЕ.
Кристиан Вигенин обърна специално внимание и на проблема с възможностите, които новите технологии дават за намеса в изборния процес и окачестви такива действия като пряка заплаха за суверенитета на държавата. Същият характер има и прецизната пропаганда чрез фалшиви новини, която изкривява общественото мнение в полза на чужди интереси. „Чрез внимателно формулирани и таргетирани фалшиви новини, често мултиплицирани несъзнателно от потребителите в социалните мрежи, лесно може да се създаде напр. етническо напрежение, което е заплаха за вътрешния ред.“, обясни Вигенин и даде пример със случай от България, когато е фабрикувана фалшива новина за ново изискване на Европейския съюз, с което той ще задължи правителството да увеличи значително помощите за ромското население. „Така се създават едновременно настроения и срещу ромите, и срещу Европейския съюз.“, подчерта народният представител и допълни, че има различни мерки за справяне с този феномен, които трябва да се прилагат комплексно, но най-важно е образованието. По думите му, ако заразиш мрежа, техника, компютри – ще ги изчистиш, ще ги смениш. Но когато заразиш човешкото съзнание, последиците са трудно преодолими. Затова децата трябва да бъдат обучавани още в училище на т.нар. кибер хигиена – как да се адаптират безопасно към дигиталния свят, да боравят безопасно с интернет и социалните мрежи, да разпознават фалшивите новини и изобщо невярната информация, да пазят личното пространство и личните си данни.
В конференцията, която се проведе в парламента на Португалия, взеха участие депутати, представители на академичните среди, на служби за сигурност, съдии и експерти от три континента.
Source: Новини на Народно събрание