В Народното събрание бяха представени становищата на заинтересованите страни и институциите по седемте проекта за промени в Наказателния кодекс. Комисията по правни въпроси организира на 28 март 2018 г. обществено обсъждане на внесените в Народното събрание законопроекти.
Шест от законопроектите са внесени от народни представители, а един е предложен от Министерския съвет.
Министърът на правосъдието Цецка Цачева подчерта, че промените са необходими и са подготвени, защото темата за корупцията в българското общество изисква от отговорните институции навременен и адекватен отговор. В препоръките от доклада по механизма за сътрудничество и оценка на ЕК ясно и конкретно разписват, че е необходимо да бъдат направени конкретни действия и те да дадат съответните резултати. В документа има препоръка за промени в чл. 282 от Наказателния кодекс, като там е записано, че според проверяващите съставите в Наказателния кодекс за корупционните престъпления не държат сметка изцяло за такива престъпления, които са в частния сектор, подчерта Цецка Цачева. Открити сме да съдействаме с експертиза и да търсим най-приемливите редакции на текстовете, по които има критики, обърна се тя към народните представители.
Бяха представени мнения от Върховния касационен съд, от прокуратурата, от Висшия адвокатски съвет, както и от представители на работодателските и други неправителствени организации. От Висшия адвокатски съвет направиха предложение по проекта за промени в Наказателния кодекс да бъде създадена работна група от представители на различните гилдии и на академичната общност, която да подготви окончателните текстове на разпоредбите. Председателят на парламентарната Комисия по правни въпроси Данаил Кирилов посочи, че това може да бъде направено едва след приемането на измененията на първо четене от Народното събрание. Тогава може да бъде потърсено и мнението и становището на Консултативния съвет по законодателството, уточни той.
Source: Новини на Народно събрание