На 21 юни 2017 г., в Европейския парламент в Брюксел се проведе Конференция на високо равнище, посветена на управлението на миграционните процеси. В представителния форум, организиран по инициатива на председателя на ЕП Антонио Таяни, взеха участие над 500 политически лидери и активисти – членове на национални парламенти, на парламентарни комисии от ЕП, които са фокусирани по темата за миграцията, докладчици по ключови досиета, заинтересовани лица, експерти, представители на международни агенции и на академичните среди. От българска страна в Конференцията участваха Цветан Цветанов, председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, Джема Грозданова, председател на Комисията по външна политика и Иван Иванов, член на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове. В рамките на форума българските парламентаристи предадоха покана от председателя на Народното събрание Димитър Главчев до председателя на Европейския парламент да посети България.
Основната цел на форума бе да намери надеждни решения по миграционната криза и да отговори на очакванията на европейските граждани. Участниците отправиха послание за споделена отговорност сред страните-членки, гарантираща сигурността на външните граници, справяне с първопричините за миграцията, както и осигуряване на стабилна и успешна социално-икономическа среда в трети страни. Според председателя на ЕП Антонио Таяни Европейският съюз днес се сблъсква с миграционни предизвикателства от такъв мащаб, че те излагат на риск нашата способност да се справим с тях. По думите му тези предизвикателства най-вероятно ще бъдат една от доминиращите теми в кампанията за избори на Европейски парламент през 2019 година, както пролича и на скорошни национални избори и референдуми. Убеден съм, че ние трябва да демонстрираме силно и амбициозно европейско лидерство по тема, която засяга пряко ежедневието на нашите граждани, заяви Антонио Таяни.
На форума бе споделено разбирането, че през следващите две години Европейският съюз – институции, страни-членки, национални парламенти, Европейски агенции – следва да мобилизират своите ресурси и да имат законодателни, дипломатически, финансови, охранителни и хуманитарни инструменти, за да се задвижи една глобална стратегия. Нейната цел би следвало да бъде управление и възпиране на миграционните потоци и гарантиране на сигурността, стабилността и просперитета по нашите граници и в крайна сметка за благото на гражданите.
Работата на Конференцията бе фокусирана в три тематични сесии:
Управлението на миграцията и местата за настаняване, където участниците дискутираха въпросите за подобряване на споделената отговорност за търсещите убежище, ускоряване на процедурата по настаняване, прилагане на мерките за връщане и насърчаването на интеграцията;
Насърчаването на стабилността и просперитета в трети страни, където участниците дебатираха засилване на капацитета на трети страни в управлението на границите и настаняване на търсещите убежище и гарантирането на демократичен надзор с инструментите за международно сътрудничество.
Засилването на вътрешната сигурност на ЕС, където участниците обсъдиха мерки за гарантиране на сигурността в Шенгенската зона, запазвайки свободата на придвижване, като и темата за разбиване на контрабандните мрежи.
Форумът бе открит от председателя на Европейския парламент Антонио Таяни и бе със специалното участие на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини. В конференцията взеха участие също Димитрис Аврамопулос, Комисар по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството, Йоханес Хан, комисар по въпросите на Европейската политика за съседство и преговори за разширяване и Джулиан Кинг, Комисар за съюза за сигурност.
На конференцията говориха също президентът на Европейската инвестиционна банка, председателят на Европейския комитет на регионите, специалният представител на ООН за международната миграция и генералният директор на Международната организация по миграция.
Source: Новини на Народно събрание