Член на ЦИК: "Колкото по-малко се намесва ЦИК в организацията на изборите, толкова по-добре те ще протекат, защото сътворяваме само гаф след гаф..."
Централната избирателна комисия (ЦИК) отказа да се мотивира защо не желае да публикува кода на софтуера, изготвен от Информационно обслужване за преброяването на резултатите от изборите. Това стана ясно от писмен отговор от администрацията на ЦИК, след като им бе поискана мотивировка защо комисията отказва да направи това.
Член на ЦИК: "Колкото по-малко се намесва ЦИК в организацията на изборите, толкова по-добре те ще протекат, защото сътворяваме само гаф след гаф…"
Централната избирателна комисия (ЦИК) отказа да се мотивира защо не желае да публикува кода на софтуера, изготвен от Информационно обслужване за преброяването на резултатите от изборите. Това стана ясно от писмен отговор от администрацията на ЦИК, след като им бе поискана мотивировка защо комисията отказва да направи това.
Със свое " протоколно решение" ЦИК реши да не дава писмен отговор на отправените апели от НПО и експерти. Така аргументите на комисията, ако изобщо тя има такива, няма да станат публични.
В отговор на въпрос на блога "Отворен парламент" изборните специалисти отговарят, че обосновката към решението им да не се „разсекрети“ кодът могат да бъдат прочетени в протокола от заседанието им, проведено на 9 април 2013 година.
В публичното пространство говорителите на комисията дадоха мъгляви обяснения защо този код е невъзможно да види бял свят – от възможност до хакерски набези до „преценка на комисията“ и опасности, които така и не бяха назовани.
Препратката им към протоколите, обаче създава друг проблем и насочва вниманието към задължение на комисията, което практически се спазва само про форма и без особен резултат.
Според Изборния кодекс комисията трябва да публикува протоколите от заседанията си. Това обаче се случва с огромно закъснение, когато четенето на стенограмите от разговорите в ЦИК вече е безсмислено.
Последният протокол, който е публикуван на интернет-страницата на Централната избирателна комисия е от 08.03.2013 година. Не е ясно кога ще бъде публикувана стенограмата от заседание, проведено месец по-късно, на което е обсъждано решението на изборните специалисти за сорс кода.
Заради огромните закъснения на протоколите на практика излиза, че откакто президентът Плевнелиев е назначил провеждането на извънредните избори ЦИК не е публикувала своя стенограма. Оправданието на членовете на комисията е, че в закона няма изричен текст, който да постановява срок на публикуване. Не е ясно защо обаче комисията не постави някакви разумни граници във вътрешния си правилник, който сама разписа и трябва да изпълнява.
В края на март Институт за развитие на публичната среда изпрати препоръка до ЦИК – комисията да публикува протоколите си в тридневен срок и да поддържа видео архив на излъчените онлайн заседания. Идеята за архив, който може да улесни работата на всички заинтересовани от изборния процес също бе посрещната на нож от ЦИК и отхвърлена.
Днес в заседание на комисията, след шумна кавга по повод гласуването в чужбина, член на ЦИК изрази най-точно приноса на комисията към процеса: "Колкото по-малко се намесва ЦИК в организацията на изборите, толкова по-добре те ще протекат, защото сътворяваме само гаф след гаф…"