Камембер за Саркози, име на пудинг (Flanby) за Оланд – са кодовите имена, които предлагат социалните медии за целите на съобщаването на предварителните резултати от президентските изборите във Франция
Twitter потребителите във Франция ще нарушат и на втория тур забраната за публикуване на предварителни резултати от гласуването на президентските избори, рискувайки солена глоба до 75 000 евро.
Швейцарски и белгийски медии заявяват, че отново няма да се съобразят със закона, според който физически лица, медии и изборната администрация нямат право да разгласяват резултати, преди затварянето на избирателните секции в 20 часа.
При разпространението на информация за резултатите в социалните мрежи, на първи тур, Франсоа Оланд е обозначаван с кода „Холандия“, а Никола Саркози е наричан „Унгария“, откъдето е родом баща му.
За втори тур, в мрежите се обсъждат нови кодови имена – Камембер за Саркози като алюзия за марката сирена President и Flanby за Оланд – името на марка блудкав карамелoв пудинг, която критиците казват, че отразява качества му на кандидат.
Днес, Туитър потребителите маркират своите съобщение с хаштаг # RadioLondres или радио Лондон – радио станцията, създадена от френската съпротива в Лондон, по време на Втората световна война, която е изпращала кодирани съобщения до окупираната от нацистите Франция.
И на втори тур, белгийските и швейцарски медии ще публикуват предварителни резултати за френскоезичните си читатели.
Трафикът към уебсайта на ежедневника Le Soir е достигнал 600 000 уникални посетители, на първия тур – 75 на сто от тях са от Франция. За сравнение, значително белгийско събитие генерира около 200 000. Според белгийската медия, информация, която вече циркулира масово в социалните мрежи – няма смисъл да се задържа.
Защитниците на закона твърдят, че изтеклите предварителни резултати биха могли да повлияят на гласуването – например, ако нерешилите как да гласуват избиратели се върнат от уикенд и чуят какъв ще бъде вероятният изход от гласуването, могат да вземат решение си повлияни от информация.
Критиците на закона казват, че в условията на експанзия на социалните медии, правилата следва да бъдат преразгледани.
Каква е ситуацията с огласяването на предварителни резултати, според регламентите в България и други страни – можете да прочете в блога на Нели Огнянова тук.
Източник: Al Jazeera