Дни преди началото на традиционните политически консултации при Президента, на които трябва да се обсъждат и проблемите на изборната система и референдумите, депутатите на ПП „Атака” депозираха законопроект за изменение на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
Проектът на закон се състои от два параграфа.
С първия параграф се предлага отмяна на чл. 9, ал. 4 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, като по този начин отпада забраната да се провеждат национални референдуми по въпроси, вече уредени в сключени и ратифицирани от Република България международни договори.
С втория параграф се предлага преномериране на алинеите в чл. 9.
Проблемите на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление са много и разнообразни. Най-големите от тях въобще обезсмислят прилагането на закона. Първият проблем е изискването на закона, че национален референдум може да се инициира с подписите на твърде голям брой български граждани – съответно не по-малко от 200 000 или не по-малко от 500 000 подписи. Вторият проблем е твърде високото изискване за избирателна активност – „когато в гласуването са участвали не по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание”.
Тези два въпроса не се решават по никакъв начин в законопроекта на народните представители от „Атака”. Вместо това се премахва едно ограничение, както вече отбелязахме, като мотивите за това са следните:
Според депутати „не следва в закон, с който се урежда прякото участие на гражданите в държавната власт да има ограничения по-големи от ограниченията в Конституцията, защото цялата власт произтича от суверена”.
Доколко мотивите на народните представители са тези или просто трябва да се прикрият някакви други намерения, всеки може да прецени сам като се запознае с пълните текстове. Тук само ще отбележим, че най-важните международни актове, които страната ни е подписала през последните десетилетия са договорите за присъединяване към НАТО и ЕС. И двата договора са ратифицирани без преди това да са провеждани национални референдуми.
Отмяната на чл. 9, ал. 4 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, ще премахне ограничението да се организират референдуми по въпроси, вече уредени в сключени и ратифицирани от Република България международни договори.